SWT25120H Fast Bundle 0.7S Automatic Cable Tie Packing Machine
Shenzhen Swift Automation Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
    Buy cheap SWT25120H Fast Bundle 0.7S Automatic Cable Tie Packing Machine from wholesalers
    Ask Lasest Price
    Brand Name : SWIFT
    Model Number : SWT25120H
    Certification : CE
    Price : Negotiation
    Payment Terms : T/T
    Supply Ability : 100pcs/month
    Delivery Time : 12 - 15days
    • Product Details
    • Company Profile
    SWT25120H Automatic cable tie packing machine for nylon plastic ties fast bundle 0.7S
    Product features
    1. PLC control system and touch screen,
    3. The binding forces are adjustable by turning a knob. The number is bigger, the force is bigger. The max number is ”4” and it means 8kg.
    5. The locking/cutting/collecting speed is 0.8S.
    6. The max bundle diameter is 22mm. As long as less it, the machine can automatically adapt different diameters objects.
    7. Voltage: AC220V, 50/60Hz, 1phase; Pneumatic pressure: 5kg/cm²
    Technique data
    ModelSWT25120H
    VoltageAC220V, 50/60Hz
    Pneumatic pressure5kg/cm²
    Packing speed0.8S per cable tie
    Packing object diameter2mm – 22mm
    Packing forcesAdjustable
    Packed nylon cable ties sizesW2.5 * L120mm
    Packing machine introduction
    1. Vibration bowl: Pls connect with the host machine. Turn on, choose 4 or 5.
    3. The feeding tube: transfer cable ties into cable tie gun
    4. Transparent tube: collect the waste material into a box.
    Packing data
    ItemPacking sizeN.W./kgG.W./kg
    Vibration bowl/wooden case77*65*73cm65kg89kg
    Host machine/wooden case84*80*95cm74KG102kg
    Applications
    Cable binding: wire harness assembly in appliance
    Goods fixing and packing: silicon tubes fixing, bags sealing and packing
    Related automatic cable tie machines
    ModelSWT25100H
    Cable ties specW2.5 * L100mm
    Bundle speed0.7S
    Bundle diameters2mm - 18mm
    VoltageAC220V, 50/60Hz
    Pneumatic pressure5kg/cm2
    FAQ
    1. Why cable ties are jammed in vibration bowl?
    Put too much cable ties in here. Pls put 200-300pcs per time.
    2. Can the machine SWT25120H deal with 2.5*100mm cable ties?
    No, it can’t and it deals with 2.5*120mm cable ties. The vibration bowl can load one kind of material and cable tie gun can bundle one too.